top of page
mapa_final_tranparent.png
ptak_edited.png

Létem

krajem

průvodce letní kulturou
v Královéhradeckém kraji

ornament_zámek.png
Untitled_Artwork%203_edited.png
festivaly.png
Untitled_Artwork.png

klikni a leť

Areál v Žirči

1.

Areál v Žirči

Unikátní barokní areál z počátku 18. století a v současnosti jediné místo u nás komplexně pečující o pacienty s roztroušenou sklerózou otevírá své brány široké veřejnosti. Navštívit můžete nejen kostel sv. Anny s jedinečnou barokní zvonkohrou, bylinkovou zahradu a park, ale také bývalou sýpku s muzeem cyklistiky a Café Damián. 

1.1
Dřevěné kostely

2.

Dřevěné kostely (Broumov, Slavoňov, Liberk)

Tři jedinečné sakrální památky dokládající řemeslné mistrovství našich předků. Kostel P. Marie s gotickými ornamenty v interiéru je považovaán za nejstarší dřevěný kostel u nás. O něco mladší slavoňovský kostel s hranolovou zvonicí upoutá originálními nástěnnými malbami. Barokní kostel v Liberku pak doplňuje štenýřová zvonice a fara.

1.2
Dřevěnka v Úpici

3.

Dřevěnka v Úpici

První doložený záznam o této nejstarší úpické stavbě pochází z roku 1559. Patrový roubený dům s pavlačí sloužil do roku 1990 jako hostinec. Stavba obsahující i několik technických zajímavostí jako dýmník či pivovod byla rekonstruována mimo jiné i za přispění krajského dotačního programu. Je součástí expozice muzea v Úpici.

1.3
Braunův Betlém

4.

Hospital Kuks a Braunův Betlém

Barokní komplex lázní, hospitalu s kostelem Nejsvětější Trojice, lékárnou a bylinkovou zahradou, založený koncem 17. století F. A. Šporkem, prošel v nedávné době rozsáhlou obnovou. Meditovat nad smyslem lidského bytí zde můžeme nejen u nástěnných maleb „Tance smrti“, ale i u, v nedalekém Novém lese skrytém, Betlému M. B. Brauna. 

1.4
Josefov

5.

Josefov

Vojenská bastionová pevnost a pevnostní město jsou uceleným a výjimečně dochovaným dokladem vojenského fortifikačního stavitelství posledních let 18. století. Prohlídku kasemat lze spojit s návštěvou nedalekého vojenského hřbitova, kde se mimo jiné nachází pomník z 1. světové války od ruského válečného zajatce – sochaře N. A. Suškina. 

1.5
Kaple na Hvězdě

6.

Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě 

Kamenná barokní stavba o půdorysu pěticípé hvězdy podle návrhu K. I. Dientzenhofera nahradila v první čtvrtině 18. století původní dřevěný kříž z roku 1670. Kaple, která se brzy stala oblíbenou zastávkou poutníků přecházejících zalesněný hřbet Broumovských stěn, přežila i josefínské reformy a z přilehlé skalní terasy lze dohlédnout až do Polska. 

1.6
Mariánská zahrada

7.

Mariánská zahrada

Schlikovská barokní kompozice vytvořená na přelomu 17. a 18. století mezi Jičínem a Kopidlnem se nepyšní okázalostí nedaleké Valdštejnovy komponované krajiny, ale rozhodně není o to méně hodna naší pozornosti. Záchytnými body jsou zde čtyři kaple, které zaujmou neobvyklými půdorysy a které spojuje zasvěcení Panně Marii a kultu mateřství.

1.7
Muzeum Východních Čech

8.

Muzeum Východních Čech

Jedna z ikon české architektury dokončená roku 1913 podle návrhu J. Kotěry je v exteriéru i v interiéru zdobena díly významných českých umělců té doby. Z prostoru terasy u monumentální betonové kupole je jedinečný výhled na unikátní spojení historické zástavby s moderní architekturou, díky němuž si Hradec vysloužil název „Salon republiky“. 

1.8
Zámecká kaple ve Smiřicích

9.

Zámecká kaple ve Smiřicích

Kaple dokončená kolem roku 1711 se řadí do významné skupiny staveb českého vrcholného dynamického baroka a pyšní se bohatou slohově jednotnou interiérovou výzdobou, které nesporně dominuje oltářní obraz Klanění tří králů z dílny významného českého malíře Petra Brandla. Prostor s vynikající akustikou je často využíván jako koncertní sál. 

1.9
Zámek Humprecht

10.

Zámek Humprecht

Barokní lovecký zámeček, dílo C. Luraga pro Humprechta Jana Černína z Chudenic, vyniká neobvyklým kruhovým půdorysem a exotický nádech celé stavbě dodává žlutý turecký půlměsíc zakončující věžičku. Z ochozu se nám otevře pohled na malebné městečko Sobotku, kde najdeme venkovskou usedlost z roku 1811 - rodný dům básníka Václava Šolce.

1.10
Židovské památky

11.

Židovské památky

Do historie židovské komunity v našem kraji nahlédneme prostřednictvím expozic v židovské škole a v synagoze v Jičíně a v synagoze v Dobrušce, která ukrývá i jednu z mála dochovaných mikve. Zvláštní atmosféru mají i židovské hřbitovy, z nichž nejcennější je ten starý v Novém Bydžově a nejromantičtější pak nesporně v lese ukrytý hřbitov v Podbřezí nedaleko zámku Skalka. 

1.11
kult zastavky
Archeopark Všestary

1.

Archeopark Všestary

Přeneste se do „Pravěké vesnice“, která je v obci Všestary budována od roku 1997, a to pod záštitou a z iniciativy pracovníků Centra experimentální archeologie. Prožijte den v pravěku, vyzkoušejte tehdejší technologie a řemesla. Objevte zlomky světa, ze kterého vyšla naše společnost. 

2.1
2.2
Broumovský klášter

2.

Broumovský klášter

V průběhu letních měsíců nabízí klášterní komplex řadu kulturního vyžití. V průběhu července a srpna probíhají koncerty pod širým nebem v cyklu ArtCafé Openair či pravidelné degustace vín v benediktinských sklepích. Galerie Dům představí tvorbu abstraktního malíře arménského původu Argišta Alaverdyana. Pro mládež je určen letní filmový tábor. 

2.3
Hradec Králové

3.

Hradec Králové – kultura ve městě

Krajské město je i kulturní metropolí. Divadlo Drak má otevřený svůj Labyrint, Bio Central promítá kvalitní snímky každý den, v hudebním klubu Náplavka chystají multižánrový program, ve večerních hodinách stojí za návštěvu zdejší planetárium a každou poslední neděli v měsíci se koná v centru města u Labe bleší trh Nábleší. Další info hledejte ve zdejším IC.

2.4
Klášter Police nad Metují

4.

Knihovny benediktinských klášterů

(Klášter Police nad Metují) Výstava mapuje historii benediktinského řádu a jeho počátků. Soustředí se na vývoj dvou významných klášterů v Broumově a Rajhradě, zejm. na historii klášterních knihoven. Představeny jsou nejvzácnější rukopisy , inkunábule i historické knižní vazby. Pozornosti se dostává i ukázkám postupů restaurování vybraných svazků

2.5
Letní kina

5.

Letní kina

Posezení přímo pod hvězdami a ve společnosti filmových hvězd velkého plátna. Letní kina se obzvlášť letos chystají na mnoha místech. V Trutnově dokonce naleznete 2 – Na Bojišti a v centru u UFFO, dále pak ve Vrchlabí, v Jičíně, v Hradci Králové u řeky Orlice, v Kostelci nad Orlicí, v Hořicích a jistě v dalších městech. Více info najdete vždy na webu obce.

2.6
Muzeum hry v Jičíně

6.

Muzeum hry v Jičíně

Návštěvníci se mohou do konce září potěšit z prodloužené výstavy Vajíčka z přírody, kde se dozví, proč jsou vajíčka různě zbarvená a mají jiné tvary? Od července je hlavním programem další interaktivní výstava Divadla bratří Formanů s názvem KONÍRNA ČAROKRAJNÁ.

2.7
BD1CA52F-B47E-426E-A395-4D100C7A1B39-DA7

7.

Muzeum Orlických hor

Na letní měsíce nabízí instituce rychnovského muzea řadu poutavých výstav. Na své si přijdou milovníci turismu na výstavě Ve zdravém těle zdravý duch: počátky sportu a turismu v Podorlicku, ale také zájemci o výtvarné umění na výstavě obrazů V. Jičínské, J. Samka či M. Burgeta. Bohatou nabídku mají i pobočky muzea ve Vamberku a v Rokytnici v Orl. horách. 

2.8
Noční obloha na dlani

8.

Hvězdárna Úpice

Zažijte neopakovatelnou noc pod hvězdami v Úpici v Podkrkonoší. Ve společnosti hvězdáře budete moci pozorovat meteory, prolétající družice, jednotlivé planety a při troše štěstí i zvláštní jevy, ke kterým na letní noční obloze dochází. Naučíte se zacházet s velkými dalekohledy a v příjemném prostředí se dozvíte zase něco nového.

2.9
UFFO Trutnov

9.

UFFO Trutnov

Společenské centrum Trutnova upoutá zejména dramaturgickou originalitou v oblasti divadla, hudby i výtvarného umění. Výjimečný architektonicky ztvárněný prostor vlastní galerie včetně posezení v kavárně si rozhodně nenechte během letních měsíců ujít. 

2.10
Valdštejnská lodžie

10.

Valdštejnská lodžie

Jedinečný genius loci a unikátní dramaturgie potká každého, kdo zamíří do Valdštejnské lodžie u Jičína. Kulturní program probíhá ve všech koutech areálu i kavárny. Ta navíc slouží i jako výstavní prostor. Komplexní zážitek umocňuje vizuální uchopení tajemna. Každý týden je na programu koncert či divadlo, neděle patří józe. 4.– 6. 9. se chystá festival Lodžie Worldfest. 

2.11
GMU Hradec Králové

11.

Výstavy GMU a GVUN

GMU – Galerie moderního umění v Hradci Králové na léto připravilo od konce června výstavu současné české fotografie Pozdní intimita. Zaujme projekt Dalibora Bači Za kulisou, komory, ve které bude umělec trávit čas odstřihnut od okolního světa.

GVUN – Galerie výtvarného umění v Náchodě představí tvorbu mladých umělců na výstavě Umělci do 40. let. 10 let trvání cyklu. Od 19.9. poběží výstava Okruh okruhu zaměřená na výtvarné umělkyně první republiky.

fet a živ
Ars Poetica

1.

Ars Poetica

1. – 9. 8. 2020 ~ Literárně-výtvarný festival ~ Ježkov u Zábřezí
je určen širokému okruhu zájemců, včetně těch, kteří cestu k literatuře a umění teprve hledají. Denní program začíná povídáním o autorovi, odpoledne je možnost věnovat se četbě a výtvarné tvorbě inspirované básníkem. Večer vrcholí setkáním se zajímavými osobnostmi současné kultury.

3.1
3.2
Artu kus

2.

Artu kus

20. – 23. 8. 2020 ~ Hudebně-umělecký festival ~ Trutnov
Oslava svobodného ducha, otevřenosti, kvalitní kultury a tvůrčího pojetí života. Na Bojiště u Trutnova se podruhé vrací festival, na kterém kromě hudby a divadel lze potkat i art instalace, workshopy, slam poetry, design market, autorská čtení či diskusní panely. Bez boje, zato s hlavou otevřenou.

3.3
Jinčí čin

3.

Jinčí čin

9. – 12. 9. 2020 ~ Festival alternativní kultury ~ Jičín
Udělat to jinak, a to pro všechny generace. Nepohádkový program festivalu Jičín – město pohádky se odehrává na neobvyklých místech Jičína. Propojuje akademický přístup s živým uměním – divadlem, tancem, hudbou a kreativní tvorbou obecně. 

3.4
Jiráskův Hronov

4.

Jiráskův Hronov

31. 7. – 8. 8. 2020 ~ Festival amatérského divadla ~ Hronov

Jubilejní 90. ročník se letos uskuteční v plánovaném termínu, nicméně jeho program bude zřejmě omezen a největší esa z rukávu si nechá napřesrok. Nejtradičnější divadelní festival v Čechách se pyšní několika desítkami představení, zásadními semináři i off programem v parku. 

3.5
Kočí v Chotči

5.

Kočí v Chotči

7. – 8. 8. 2020 ~ Hudebně-divadelní festival ~ Choteč u Jičína
Cílem až rodinného pojetí festivalu je prolnutí profesionálních divadelníků, hudebníků a výtvarníků s lidmi z místní komunity a přilehlého regionu. Tématem letošního ročníku je hmyz, čímž chce upozornit mj. i na jeho úbytek v krajině.

3.6
6EAB60F6-A26E-4A6C-BF5F-566C145BD2D1-90A

6.

Krajkářské slavnosti

18. – 19. 9. 2020 ~ řemesla a lidové tradice ~ Vamberk

Slavnosti k zachování a prezentaci čtyř set leté tradice ručně paličkované krajky spjat s městem Vamberk a se zdejším regionem. Součástí programu jsou výstavy, workshopy a módní přehlídky z tvorby předních výtvarnic, krajkářek i ze studentských prací. Slavnosti byly přesunuty z červnového termínu na září.

3.7
horolezecký festival

7.

Mezinárodní horolezecký filmový festival

27. – 30. 8. 2020 ~ film a outdoor ~ Teplice nad Metují 

Jedinečný festival pro všechny příznivce outdoorových sportů, filmů a přírody konající se každoročně v unikátním prostředí Adršpašsko-teplických skal. Součástí kulturní části programu je soutěžní přehlídka profesionálních i amatérských filmů z celého světa s horolezeckou a sportovní tematikou. 

3.8
Škatule Boženy Němcové

8.

Rok Boženy Němcové

celé léto ~ Ratibořice a okolí

Rok 2020 je pro Českou Skalici a její okolí rokem oslav 200. výročí narození Boženy Němcové. Přichystáno je otevření modernizované expozice muzea Boženy Němcové, promítání filmu Babička, divadelní představení Prodaná nevěsta, hudební zastaveníčko v zámeckém parku a řada tematických výstav (Pohádky Boženy Němcové ad.).

3.9
Theatrum Kuks

9.

Theatrum Kuks

19. – 23. 8. 2020 ~ Divadelně-historický festival ~ Kuks
Festival barokního a barokem inspirovaného umění. Multižánrový projekt obsahuje v pěti dnech divadelní, operní, hudební aj. představení na patnácti místech v Kuksu a okolí. Repertoár je vždy vybírán s vazbou na dějiny Kuksu, hraběte Šporka a lázeňský život.

3.10
Vrchlabské hudební léto

10.

Vrchlabské hudební léto

celé léto ~ festival vážné hudby ~ Vrchlabí

XXV. ročník letních nedělních koncertů klasické hudby v klášteře sv. Augustina ve Vrchlabí.Ve společnosti hor a překrásné přírody zní klasická hudba jako doplněk krajiny, který tam patří. Letošní ročník zahájí 26.7. v 19h Terezie Fialová / klavír a Jiří Bárta / Violoncello pěti sonátami L. van Beethovena. Na programu jsou i další velká jména virtuózů a hudebníků. 

3.11
Za poklady Broumovska

11.

Za poklady Broumovska

celé léto ~ festival vážné hudby ~ Broumovsko

15. ročník festivalu v broumovských kostelech, který propojuje klasickou hudbu a ochranu kulturního dědictví. Nechte se unášet krásou hudby i Broumovska během deseti letních koncertů, objevte poklady krajiny i atmosféru tohoto silného místa. Letošní program se může lišit, sledujte stránky festivalu, kde již nyní najdete koncerty online.

neobvykla
Expozice spiritismu

1.

Expozice spiritismu v Nové Pace

Nová Paka se stala centrem spiritistického hnutí díky působení vůdce spiritistů Karla Sezemského (1860-1922). Jím založené nakladatelství Spirit vydávalo množství okultních publikací a rovněž periodikum Posel záhrobní. Hlavní část expozice představuje muzejní sbírka spiritistických kreseb, platící za největší sbírku tohoto typu u nás a jednu z největších v Evropě. 

4.1
4.2
Galerie Luxfer

2.

Galerie Luxfer v České Skalici

Galerie v České Skalici získala název po obří skleněné ploše z luxferových kachlů – metafora světla, potažmo osvěty, kterou chtějí šířit. Samotný prostor bílé kostky bez oken je ideálním pro prezentaci současného multimediálního umění. Záměrem projektu a jeho výstavní činnosti je rozptýlit nesrozumitelnost a nedůvěru v současné umění.

4.3
CHOV Barchov

3.

Galerie v zastávce CHOV Barchov

Galerie CHOV je nový výstavní prostor umístěný v autobusové zastávce v obci Barchov. Galerie seznamuje (nejen) zdejší obyvatelé se současným uměním. Každé dva měsíce představuje nového umělce, který aktivně ovlivňuje dnešní vývoj českého kulturního prostředí. Tak se tam zastavte! 

4.4
Žacléř

4.

Hornický skanzen Žacléř

Hornický skanzen a měděný důl Bohumír jsou poslední dochované památky na hlubinné uhelné hornictví ve vých. Čechách, které je písemně doloženo již od 16. století, a na dobývání rud, jehož tradice souvisí až s rozvojem průmyslu v 19. století. Nabízejí možnost seznámit se nejen se zajímavými předměty v expozicích, ale také na vlastní kůži zažít atmosféru v dole.

4.5
EA9DA1EE-DC3B-46F8-A8DD-1AC14155F5C5-534

5.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Jeden ze souboru devíti barokních venkovských kostelů rozesetých jako perly po krajině Broumovska vznikl, stejně jako ostatní stavby, z iniciativy opata kláštera benediktinů Otmara Zinkeho. Kostel vystavěný podle návrhu K. I. Dientzenhofera na půdorysu protáhlého osmiúhelníku se jako jediný svými dvěma věžemi obrací směrem k mateřskému klášteru. 

4.6
BE2F5BCD-FA27-4E08-95A3-C26983B77968-F7A

6.

Malé Svatoňovice

Náš kraj je rodištěm mnoha velikánů. Patří mezi ně i bratři Čapkové, jedni v nejvýznamnějších osobností předválečné doby. Odkaz na jejich život a dílo je uchováván v rodném domě Karla, v Muzeu bratří Čapků založeném v roce 1946. Rozšíříte si znalosti o méně známá díla, např. ukázky z cestopisů s Karlovými kresbami a fotografie z divadelních a filmových ztvárnění Čapkových her. 

4.7
8F270EDB-0BBA-4A8D-8E92-9914B82EBFE6-277

7.

Miletín

Nevelké sídlo se může pochlubit celou řadou zajímavostí. Kromě populárních sladkých modlitbiček, je to i možnost prohlídky rodného domku významného spisovatele K. J. Erbena, kterou lze spojit s nahlédnutím do malé části dochovaných rozsáhlých podzemních prostor vytesaných do skály a souvisejících pravděpodobně se zdejší komendou Řádu německých rytířů. 

4.8
7F3BA84B-E243-40D1-9084-84A80409A429-F80

8.

Mlýn Dřevíček

V malebném údolí potoka Dřevíče u Police nad Metují objevíme kompletně dochovaný areál vodního mlýna, včetně zcela funkčního strojního vybavení, které pořídil poslední majitel mlýna pan Ladislav Baudyš v letech 1925 - 1938. Kromě možnosti vidět mlýnské stroje v chodu, se zde nabízí i chléb upečený tradičním způsobem v peci z období první republiky. 

4.9
Památník

9.

Památník generála Gablenze

Na vrchu Šibeník u Trutnova stojí od roku 1868 litinový obelisk vztyčený na počest jediného, avšak krvavě vykoupeného vítězství rakouského vojska ve válce v roce 1866. V kryptě jsou uloženy ostatky velitele vítězného X. armádního sboru Ludwiga von Gablenz. Jedinečnost památníku je pak také v tom, že v sobě ukrývá schodiště a je tedy zároveň rozhlednou.

4.10
Plovárna Dachova

10.

Plovárna Dachova

K odpočinku zve bazén i písečná pláž na prvorepublikovém koupališti u Hořic vystavěném podle projektu profesora hořické sochařsko-kamenické školy. Nesporně zaujmou také nedávno opravené stylové dřevěné kabinky. V blízkém lese se vydejte k prameni Kalíšek, jehož název je připomínkou tajných setkání místních nekatolíků v době pobělohorské.

4.11
Vrch Gothard

11.

Vrch Gothard Hořice

Nevysoká vyvýšenina nad městem je spojena nejen s vítěznou bitvou husitů v roce 1423, ale i se zdejší sochařskou tradicí, doloženou nejen monumentálním vstupním portálem zdejšího hřbitova, včetně zajímavých náhrobků, ale také expozicí Galerie plastik a jedinečnou sochařskou galerií pod širým nebem prezentující díla účastníků Sochařských sympozií. 

bottom of page