1.

Archeopark Všestary

Přeneste se do „Pravěké vesnice“, která je v obci Všestary budována od roku 1997, a to pod záštitou a z iniciativy pracovníků Centra experimentální archeologie. Prožijte den v pravěku, vyzkoušejte tehdejší technologie a řemesla. Objevte zlomky světa, ze kterého vyšla naše společnost. 

 
 

2.

Broumovský klášter

V průběhu letních měsíců nabízí klášterní komplex řadu kulturního vyžití. V průběhu července a srpna probíhají koncerty pod širým nebem v cyklu ArtCafé Openair či pravidelné degustace vín v benediktinských sklepích. Galerie Dům představí tvorbu abstraktního malíře arménského původu Argišta Alaverdyana. Pro mládež je určen letní filmový tábor. 

 

3.

Hradec Králové – kultura ve městě

Krajské město je i kulturní metropolí. Divadlo Drak má otevřený svůj Labyrint, Bio Central promítá kvalitní snímky každý den, v hudebním klubu Náplavka chystají multižánrový program, ve večerních hodinách stojí za návštěvu zdejší planetárium a každou poslední neděli v měsíci se koná v centru města u Labe bleší trh Nábleší. Další info hledejte ve zdejším IC.

 

4.

Knihovny benediktinských klášterů

(Klášter Police nad Metují) Výstava mapuje historii benediktinského řádu a jeho počátků. Soustředí se na vývoj dvou významných klášterů v Broumově a Rajhradě, zejm. na historii klášterních knihoven. Představeny jsou nejvzácnější rukopisy , inkunábule i historické knižní vazby. Pozornosti se dostává i ukázkám postupů restaurování vybraných svazků

 

5.

Letní kina

Posezení přímo pod hvězdami a ve společnosti filmových hvězd velkého plátna. Letní kina se obzvlášť letos chystají na mnoha místech. V Trutnově dokonce naleznete 2 – Na Bojišti a v centru u UFFO, dále pak ve Vrchlabí, v Jičíně, v Hradci Králové u řeky Orlice, v Kostelci nad Orlicí, v Hořicích a jistě v dalších městech. Více info najdete vždy na webu obce.

 

6.

Muzeum hry v Jičíně

Návštěvníci se mohou do konce září potěšit z prodloužené výstavy Vajíčka z přírody, kde se dozví, proč jsou vajíčka různě zbarvená a mají jiné tvary? Od července je hlavním programem další interaktivní výstava Divadla bratří Formanů s názvem KONÍRNA ČAROKRAJNÁ.

 

7.

Muzeum Orlických hor

Na letní měsíce nabízí instituce rychnovského muzea řadu poutavých výstav. Na své si přijdou milovníci turismu na výstavě Ve zdravém těle zdravý duch: počátky sportu a turismu v Podorlicku, ale také zájemci o výtvarné umění na výstavě obrazů V. Jičínské, J. Samka či M. Burgeta. Bohatou nabídku mají i pobočky muzea ve Vamberku a v Rokytnici v Orl. horách. 

 

8.

Hvězdárna Úpice

Zažijte neopakovatelnou noc pod hvězdami v Úpici v Podkrkonoší. Ve společnosti hvězdáře budete moci pozorovat meteory, prolétající družice, jednotlivé planety a při troše štěstí i zvláštní jevy, ke kterým na letní noční obloze dochází. Naučíte se zacházet s velkými dalekohledy a v příjemném prostředí se dozvíte zase něco nového.

 

9.

UFFO Trutnov

Společenské centrum Trutnova upoutá zejména dramaturgickou originalitou v oblasti divadla, hudby i výtvarného umění. Výjimečný architektonicky ztvárněný prostor vlastní galerie včetně posezení v kavárně si rozhodně nenechte během letních měsíců ujít. 

 

10.

Valdštejnská lodžie

Jedinečný genius loci a unikátní dramaturgie potká každého, kdo zamíří do Valdštejnské lodžie u Jičína. Kulturní program probíhá ve všech koutech areálu i kavárny. Ta navíc slouží i jako výstavní prostor. Komplexní zážitek umocňuje vizuální uchopení tajemna. Každý týden je na programu koncert či divadlo, neděle patří józe. 4.– 6. 9. se chystá festival Lodžie Worldfest. 

 

11.

Výstavy GMU a GVUN

GMU – Galerie moderního umění v Hradci Králové na léto připravilo od konce června výstavu současné české fotografie Pozdní intimita. Zaujme projekt Dalibora Bači Za kulisou, komory, ve které bude umělec trávit čas odstřihnut od okolního světa.

GVUN – Galerie výtvarného umění v Náchodě představí tvorbu mladých umělců na výstavě Umělci do 40. let. 10 let trvání cyklu. Od 19.9. poběží výstava Okruh okruhu zaměřená na výtvarné umělkyně první republiky.