top of page

Zážitkový
kulturní deník 

2023 - 2025

kulturní akce s trvalou záštitou Rady Královéhradeckého kraje

*

Živé umění, akce a festivaly jsou silnou stránkou našeho kraje. Kulturní akce představují pestrou paletu uměleckých oborů od hudby různých žánrů přes divadlo, tanec a nový cirkus, výtvarné umění, film a literaturu až po folklor a řemesla našich předků. Téměř každý týden je možné se vydat na prvotřídní festival, na kterém pracují nadšenci z celého kraje. Poznejte ty vybrané 
z nich.

Připravili jsme pro vás praktického průvodce 21 kultruních akcích Královéhradeckého kraje, se kterým se na těchto akcích rozhodně neztratíte. Naplňte svůj deník nezapomenutelnými vzpomínkami! Do svého deníku si můžete psát, ukládat vstupenky nebo hodnotit jednotlivé akce. 

Deník je k dostání na všech těchto akcích a nebo online zde.

Soutěž

Vyhrajte vstupenku na jednu z akcí 

s trvalou záštitou dle výběru.

Přihlásit se můžete až do roku 2025, a to vždy do konce každého kalendářního roku.

 

Stačí navštívit alespoň tři akce v jednom roce a zaslat kopii vstupenek a vyplněné alespoň tři stránky zážitkového kulturního deníku. V následujícím roce vylosujeme výherce. Všechny informace budeme sdílet také na naší facebookové stránce, tak nás nezapomeňte sledovat. 

Dotazy a zapojení do soutěže směřujte na email:

registrace

Trvalá záštita Rady Královéhradeckého kraje je udělována nad významnými tradičními kulturními akcemi, které jsou realizovány na území Královéhradeckého kraje opakovaně minimálně 5 let a významně přispívají k rozvoji kulturního života v regionu. Pro roky 2022-2025 je celkem podpořeno 21 kulturních akcí.

*

Kopie návrhu trvalé záštity 2024.png
jiraskuv hronov.PNG

1.
Jiráskův Hronov

Celostátní přehlídka amatérského divadla všech divadelních žánrů vzešla od hronovských ochotníků, kteří tak chtěli vyjádřit poctu hronovskému rodákovi, Aloisi Jiráskovi. Dnes je festival mezidruhovou přehlídkou všech divadelních žánrů. Jeho hlavní program tvoří divadelní představení souborů, které zvítězily v národních postupových divadelních přehlídkách.

Regiony.PNG

2.
REGIONY - Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové

Největší divadelní přehlídka v ČR. Na osm dní se město, jeho divadelní scény, ulice, parky a náměstí stávají dějištěm oslavy divadla ve všech jeho podobách. Představení se odehrávají na více než 30 scénách s účastí přes 150 souborů a 250 kulturních produkcí. Hlavní program doprovází výstavy, dílny, koncerty a další. Spolupořadateli festivalu jsou Klicperovo divadlo, Divadlo DRAK a nezisková organizace kontrapunkt. 

folklor
Folklorni festival Cerveny Kostelec.PNG

3.
Mezinárodní folklorní festival
Červený Kostelec

MFF v Červeném Kostelci je nejvýznamnější akcí svého druhu v kraji, nejstarším festivalem v českém prostředí a jedním z nejstarších festivalů v Evropě. Každoročně se pětidenního programu účastní špičkové domácí i zahraniční soubory lidového umění.
Od roku 2020 je v rámci festivalu předávána cena Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje.

Krajka.PNG

4.
Mezinárodní krajkářské slavnosti
a Bienále české krajky

V liché roky jsou realizovány Krajkářské slavnosti a v sudé roky Mezinárodní krajkářské slavnosti a Bienále české krajky. Vamberk je s historií paličkované krajky svázán již téměř 400 let. Každoročně jsou v rámci oslav pořádány tematické výstavy s prezentací různých technik paličkování, módní přehlídky, kurzy paličkování a odborné
přednášky pro širokou veřejnost.

Svatky skla.PNG

5.
Svátky skla - Tavení skla dřevem

Tavení skla dřevem je v evropském rozměru ojedinělá akce. Vznikla z experimentů sklářských mistrů a postupně se z ní stala tradiční akce pro širokou veřejnost. Koná
se v zahradě Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.
V rámci akce jsou představena různá sklářská řemesla, jako je broušení, gravírování
či výroba forem.

hudba

hudební akce

F L Vek.PNG

6.
Festival F. L. Věka

Festival připomíná osobnost F. L. Věka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního
skladatele. Hudební přehlídka nabízí klasickou hudbu nejvyšší úrovně, objevuje nové
prostory a rozšiřuje teritorium. Posláním festivalu je představit posluchačům nejlepší
reprezentanty nastupující generace umělců a vítěze mezinárodních soutěží.

Za poklady Broumovska.PNG

7.
Festival Za poklady Broumovska

Jeden z největších festivalů komorní hudby v Královéhradeckém kraji, kterého se účastní špičkoví hudebníci z ČR i ze zahraničí. Koná se v období letních měsíců
v unikátním prostředí broumovských kostelů z dílny slavných architektů Dientzenhoferů, na jejichž obnovu mohou návštěvníci přispět dobrovolným vstupným, a oživuje i další místa regionu. Vedle festivalu pořádá společnost Za poklady Broumovska i oblíbené Letní hornové kurzy.

Horice Jazz.PNG

8.
Hořice JazzNights

Jedna z ikon české architektury dokončená roku 1913 podle návrhu J. Kotěry je
v exteriéru i v interiéru zdobena díly významných českých umělců té doby. Z prostoru terasy u monumentální betonové kupole je jedinečný výhled na unikátní spojení historické zástavby s moderní architekturou, díky němuž si Hradec vysloužil název „Salon republiky“. 

Hudebni forum.PNG

9.
Hudební fórum Hradec Králové

Festival pořádá Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci se stanicemi Český rozhlas Vltava a D-dur. Festival uvádí hudební skladby současných světových autorů v podání
předních orchestrů, a přináší tak publiku nejnovější trendy soudobého symfonického hudebního dění. Hudba je propojována s moderními technologiemi, světelným designem, videoprojekcí a divadelní nebo pohybovou složkou.

Jazz goes to town.PNG

10.
Jazz goes to town/ Jazz jde městem

Prestižní hudební přehlídka mezinárodního festivalu JGTT pravidelně v pěti říjnových dnech přináší do klasických hudebních sálů i na méně posluchačsky obvyklá místa Hradce Králové jazz ve všech jeho podobách od domácích i zahraničních interpretů. Součástí programu jsou jak profesionálové, tak vystoupení mladých a začínajících hudebníků. Festival nabízí i doprovodný kulturní a vzdělávací program.

Jazzinec.PNG

11.
JAZZINEC - mezinárodní jazzový festival

Jazzinec je zcela ojedinělý trutnovský festival s neopakovatelnou atmosférou. Festival vychází z jazzu, který bere jako východisko, a je otevřený dalším žánrům, jako je worldmusic, blues, funk, latin či šanzon. Specialitou Jazzince jsou i zcela mimořádné
koncerty – jedinečné spojení českých muzikantů se světovými hvězdami. Součástí festivalu jsou workshopy pro muzikanty, poslechové večery, výstavy a další doprovodné akce.

Police.PNG

12.
Open-Air Police Symphony Orchestra

Skály, louky nebo snové šapitó… Tisíce diváků putují na Broumovsko užít si netradiční benefiční představení Police Symphony Orchestra, načerpat energii z propojení unikátní krajiny a kultury i radost z hudby. Tu divákům přináší stovky mladých hudebníků, zpěváků, profesionálních umělců z celé ČR a dobrovolníků, kteří mají jediný cíl – ukázat, že i v malém regionu malé země můžeme snít velké sny a dělat z toho pořádnou jízdu. Akce neprobíhá každoročně, aktuální informace sledujte na sociálních sítích a webu Police Symphony Orchestra.

Rock for People.PNG

13.
Rock for People

Festival je jedním z největších a nejstarších festivalů na tuzemské scéně. Každoročně přináší výrazný program složený z domácích a zahraničních interpretů. Akce je tradičně pořádána v areálu letiště v Hradci Králové. Organizátoři dbají nejen na kvalitní dramaturgii a produkci, ale zaměřují se také na snižování ekologické zátěže, péči
o menšinové skupiny a hendikepované návštěvníky.

Sborove slavnosti.PNG

14.
Sborové slavnosti/ Czech Choir Festival

Mezinárodní festival sborové hudby se každý rok zaměřuje na jiné kategorie sborů. Součástí akce jsou workshopy, semináře a sympózia pro odbornou veřejnost. Festivalu se účastní významná česká i zahraniční uskupení. Pořádající spolek Královéhradecké sborové slavnosti je členem Mezinárodní asociace festivalů – Choral Festival Network.

multioborové akce

multiobor
Broumovske diskuse.PNG

15.
Broumovské diskuse

Broumovské diskuse jsou několikadenním setkáním lidí, kteří cítí spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme. Konferenci tvoří tři hlavní panely s velkorysým časovým prostorem pro diskusi (2,5 h) a bohatý doprovodný program (koncert,  poznávání regionu, výstava apod.). Akce, která se koná v areálu kláštera v Broumově, každoročně otevírá témata důležitá pro naši společnost a usiluje o kultivaci demokratické diskuse. Setkání je otevřené lidem napříč generacemi a profesemi.

Cirk-UFF.PNG

16.
Cirk-UFF

Trutnovský festival je podporou žánru nového cirkusu, ve kterém se snoubí vysoká umělecká i technická úroveň s atraktivitou. Spojuje umění se sportovními disciplínami
a nabízí nový směr a motivaci pro mládež. Festivalu se účastní profesionální soubory
z ČR i zahraničí. Jeho součástí je i řada doprovodných akcí. Festival Cirk-UFF je jedinou mimopražskou událostí nového cirkusu.

Jicin.PNG

17.
Festival Jičín - město pohádky

Festival pořádá Nadační fond Jičín – město pohádky za podpory města Jičína. Každé září město Jičín ožije pohádkou a promění se v místo plné hry, dílen, divadélek, koncertů, jarmarku a nezapomenutelných zážitků. Festival nabízí již více než 30 let program rodinám, školám a všem milovníkům pohádek. Festival zahajuje pohádkový průvod plný masek a potěší nejen děti, ale probudí i dítě v každém návštěvníkovi,
který se nechá učarovat hravostí a tvořivostí a samozřejmě kouzlem pohádek.

Horolezecky festival.PNG

18.
Mezinárodní horolezecký filmový festival

Soutěžní přehlídka profesionálních a amatérských filmů z celého světa s horolezeckou
i jinou sportovní tematikou. Kromě promítání filmů, výstav fotografií a přednášek je součástí i sportovní a kulturní doprovodný program – koncerty, venkovní promítání, český pohár v boulderingu a slackline i běh Teplickými skalami. Všichni návštěvníci, kteří našli zalíbení v extrémních, zejména outdoorových sportech, jsou zde vítáni.

Sramkova Sobotka.PNG

19.
Šrámkova Sobotka

Festival českého jazyka, řeči a literatury s tradicí od roku 1957. Rozvíjí současné možnosti, jak nazírat poezii, literaturu a slovesnou kulturu, ale také didaktiku češtiny. Vedle scénických a poslechových pořadů přístupných široké veřejnosti nabízí řadu tvůrčích a didaktických dílen s předními českými umělci a odborníky cílených zejména na studenty a učitele.

Theatrum Kuks.PNG

20.
THEATRUM KUKS

Multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění pro všechny se zájmem o kvalitní kulturní zážitek v kulisách barokního areálu Kuks a okolí. Navazuje na tradici Kuksu jako hudebního a divadelního centra evropského významu s cílem vrátit sem a rozvíjet živé umění inspirované barokem. Festival nabízí divadlo, hudbu, operu, tanec, pohybové performance, výtvarné umění, workshopy i program pro děti.

1866.PNG

21.
Výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

Tradiční vzpomínková akce k výročí prusko-rakouské bitvy u Hradce Králové 3. července 1866, jedné z největších bitev 19. století. Akce, pořádané od roku 1992, se účastní kluby vojenské historie z celé Evropy i z USA. Program je připravován dle historických skutečností a obsahuje bohatý seriál vojensko-historických ukázek s důrazem na autentičnost. Každý rok jsou vybírána různá témata z osudné bitvy.

bottom of page